برچسب گذاری و اصول صحیح آن در سایت

توسط محمدرضا رضوانی 2 سال agoهیچ نظری ثبت نشده
ماهان  /  طراحی سایت  /  بازاریابی محتوا  /  برچسب گذاری و اصول صحیح آن در سایت
بازاریابی محتوا | سئو و بهینه سازی برای طراحی سایت | فناوران سپهر ماهان

تگ نویسی یا برچسب گذاری برای مطالب سایت موضوع تازه و پدیده نوظهوری در دانش سئو یا اصول وبمستری نیست. با این حال باید اذعان کرد که بیشتر وبمستران ایرانی به شیوه اشتباهی اقدام به برچسب گذاری برای مطالب سایت خود می‌نمایند.

اما انجام اشتباه آن یا سوء استفاده از این امکان بطور حتم سبب خواهد شد تا به وسیله الگوریتم‌های ضد اسپم موتورهای جستجوگر متخلف شناخته شده و حتی به دلایل قانونی در کشور ایران، با مشکل فیلتر شدن و دردسرهای رفع فیلترینگ رو به رو شوید. پس در آموزشگاه دی بی اس تم یک جلسه را به انتشار آموزش انجام صحیح تگ یا برچسب گذاری برای مطالب سایت اختصاص داده‌ایم.

تگ چیست؟ شناخت مفهوم برچسب یا Tag

در ساده ترین تعریف، برچسب سیستم دوم دسته بندی سایت شماست. موضوع وب سایت شما هرچه که باشد، بدون تردید نمی‌توانید شاخه‌های بسیار زیاد و جزئی برای سایت خود ایجاد نمایید. به عنوان مثال در یک وب سایت تفریحی شاخه اصلی “عکس” نهایتاً می‌تواند دارای چند زیرشاخه عکس طبیعت، خودرو، بازیگر و… باشد. شما نمی توانید بر روی دسته بندی های سایت خود بسیار ریز و جزئی شوید.

حال اگر یکی از کاربران سایت شما به دنبال تصاویر خودروهای یک برندخاص یا تصاویر یک هنرمند خاص باشد، در اینجا سیستم دوم دسته بندی سایت یا همان برچسب به کار می‌آید. زمانی که شما برای مطالبی که تصاویر خودروهای جدید یک برند خاص در آن منتشر شده، برچسب “عکس خودروی بنز” را زده‌اید، بازدیدکنندگان سایت شما می‌توانند به آسانی بر روی این برچسب کلیک کرده و تمام پست های مرتبط با این برچسب را ببینند.

همچنین این برچسب همانند یک شاخه، نزد موتورهای جستجوگر محبوب است و اگر شخصی همین عبارت را جستجو نماید، لینک این برچسب از سایت شما به آن کاربر در نتایج جستجو نشان داده خواهد شد و ورودی قابل توجهی دریافت خواهید کرد.

تگ و شاخه هم‌ نام و مشابه نداشته باشید

یکی از اشتباهات رایج در عملکرد بسیاری از وبمستران آن است که برای مطالب سایت خود برچسبی مشابه با نام شاخه آن مطلب ایجاد می‌نمایند. به عنوان مثال اگر یک شاخه با نام “عکس خودرو” دارند، برای مطالب درون آن شاخه نیز برچسب عکس خودرو را ایجاد می کنند.

این اشتباه سبب خواهد شد تا شما دو صفحه کاملاً مشابه بر روی سایت خود داشته باشید. یک صفحه شاخه “عکس خودرو” و یک صفحه برچسب “عکس خودرو” با همان تعداد مطالب. علاوه بر محتوای تکراری، حتی عنوان صفحه و مقادیر متا در این دو مشترک و مشابه خواهد بود. در این شرایط، این دو برگه از سایت شما دچار مشکل Duplicate Content (بخوانید داپلیکیت کانتنت) به معنی صفحات چندگانه با محتوای تکراری می شود.

موتورهای جستجوگر در چنین شرایطی معمولاً ارزشی که باید برای یک صفحه قائل باشند را بین این دو تقسیم می کنند و تنها نیمی از ارزش واقعی به هر یک می‌رسد. موتور جستجوگر گوگل اخیراً اقدام هوشمندانه تری کرده و از ایندکس کردن یکی از دو صفحه تکراری (و گاهی هر دو صفحه تکراری) خودداری می‌کند. در مجموع تا زمانی کةک شاخه در سیستم دسته بندی سایت خود دارید، دوباره همان عبارت را به صورت برچسب ایجاد نکنید!

عنوان مطلب را برچسب نزنید!

یکی دیگر از اشتباهات رایج وبمستران ایرانی که حتی سایت‌های بزرگی مانند سایت دانلودها این اشتباه را به کررات مرتکب شده است، این است که عنوان نوشته را به صورت برچست برای همان مطلب ثبت می‌کنند. این اشتباه باعث می‌شود بر روی سایت شما دو صفحه با متا تایتل و دسکریپشن تکراری ایجاد شود. یکی صفحه خود مطلب و دومی برچسبی که ایجاد شده است. و این یعنی مواجه شدن با مشکل صفحات چندگانه با محتوای تکراری (Duplicate Content).

در چنین شرایطی ارزش صفحه مطلب بین آن و برچسبش تقسیم می شود و یا در بهترین حالت، گوگل یکی از این دو صفحه تکراری را ایندکس نمی‌کند. اما با این حال امتیاز منفی مشکل Duplicate Content را به پای سایت شما ثبت خواهد کرد.

برچسب تکراری و بیهوده ایجاد نکنید

احتمالاً شما نیز سایت‌هایی را دیده‌اید که به شکل بی‌رویه اقدام به ثبت برچسب برای مطالب سایت خود نموده‌اند. در هنگام برچسب گذاری فراموش نکنید شما در حال ایجاد شاخه در سیستم دوم دسته بندی سایت خود هستید. اگر یک برچسب ایجاد کردید با نام “عکس خودرو” ، بهتر است یک برچسب دیگر با عنوان “تصویر خودرو” ایجاد نکنید. چون همانطور که احتمالاً می‌توانید حدس بزنید، مطالب در دو صفحه این برچسب‌ها کاملاً تکراری خواهند بود و باز  هم مشکل Duplicate Content.

فراموش نکنید موتورهای جستجوگر به ویژه گوگل، در سیاست های ضد اسپم خود با سایت‌هایی که برچسب‌های زیادی برای مطالب خود ایجاد می‌کنند برخورد می‌نمایند. پس با ایجاد منطقی و اصولی تعداد محدودی برچسب، هم صفحات ارزشمند و ایندکس‌های مناسب نزد گوگل برای سایت خود ایجاد کنید و هم به کاربران سایت خود کمک کنید با کلیک بر روی برچسب‌های مشخص شده برای هر مطلب، به مطالب مشابه آن به آسانی دست یابند.

“سایت خود را به حرفه ای ها بسپارید”

دسته بندی ها :
  بازاریابی محتوابهینه سازیطراحی سایتمقالات
این نوشته به اشتراک گذاشته شد 0 بار
 100

ثبت نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درخواست دمو | نظام پیشنهادات | مدیریت جلسات | طراحی سایت | شبکه اجتماعی سازمانی